0 / 5

پالس اکسیمتر خوب کدومه؟

پالس اکسیمترها برای استفاده در خانه چیز جدیدی نیستند، اما همچنان که COVID-19 سلامت و ایمنی انسان را در اولویت اصلی خود قرار می دهد، افراد بیشتری به دنبال راه هایی برای مدیریت سلامتی خود و خانواده خود هستند.

پالس اکسیمتر خوب کدومه؟

پالس اکسیمترها برای استفاده در خانه چیز جدیدی نیستند، اما همچنان که COVID-19  سلامت و ایمنی انسان را در اولویت اصلی خود قرار می دهد، افراد بیشتری به دنبال راه هایی برای مدیریت سلامتی خود و خانواده خود هستند.

 

در زیر یک راهنمای جامع درباره همه پالس اکسیمترهای وجود دارد که به تمامی جزیئیات خواندن صحیح سطح اکسیژن خون و همچنین کیفیت محصولات رو با هم مقایسه می کند.

اگر کنجکاو هستید که پالس اکسی مترها چگونه کار می کنند و چه کسانی بیشترین استفاده از آنها را می کنند، ادامه مطلب را بخوانید

پالس اکسی مترها چگونه کار می کنند؟

پالس اکسیمترها، دستگاه هایی هستند که برای اندازه گیری ضربان قلب و میزان اکسیژن در بدن استفاده می شوند، معمولاً در یک بیمارستان یا کلینیک یافت می شوند.

پالس اکسیمترها چه کاری انجام می دهند؟

دکتر جولی چن توضیح داد ، "فرد می تواند از پالس اکسی متر در خانه برای اندازه گیری اکسیژن رسانی استفاده کند ، یا در یک کلینیک (یا در بیمارستان ها) میزان اکسیژن رسانی شخص را کنترل کند و اشباع اکسیژن را در خون اندازه بگیرد."

چگونه پالس اکسی مترها میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می کنند؟

Chaim Backman ، PT ، EMT ، گفت: "پالس اکسی مترها با تاباندن نور از انگشت (یا لاله گوش) کار می کنند ، و سپس انعکاس پرتو نور ، میزان عبور نور یا بازتابش از سنسور را اندازه گیری می کنند. سپس ، با استفاده از یک معادله ریاضی ، اکسی مترها قادر به محاسبه میزان اکسیژن در خون هستند. "

اندازه گیری پالس اکسی متر سالم چیست؟

به عنوان یک قاعده کلی ، بکمن توصیه می کند که بخاطر داشته باشید که یک خون طبیعی از یک پالس اکسی متر در محدوده 98 تا 99 درصد است.

بكمن اضافه می كند ، هر چیزی زیر 90 درصد موارد جدی تری را نشان می دهد و باید سریعاً مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

چه کسی باید از پالس اکسی متر استفاده کند؟

جان هیل ، RRT ، از خدمات ریوی در مرکز قلب و ریه دبورا ، می گوید کسانی که با بیماری مزمن قلبی و تنفس زندگی می کنند بیشترین بهره را از استفاده پالس اکسیمتر می برند.

 

هیل توضیح داد: "بیمارانی که به بیماری های ریوی یا قلبی مبتلا هستند ، از جمله مبتلایان به بیماری انسدادی مزمن ریوی [COPD] و آسم و کسانی که آلرژی دارند، از نظارت بر سطح اکسیژن خون خود بهره مند می شوند."

 

دکتر ویکن زیتجیان، یک متخصص داخلی، اضافه می کند که COVID-19 اخیراً تقاضا برای پالس اکسیمتر ها را نیز افزایش داده است، زیرا انتقال این بیماری از طریق تنفس است که بر وضعیت اکسیژن رسانی تأثیر می گذارد.

 

زیتجیان گفت: "COVID-19 یک بیماری تنفسی است و بستری شدن در بیمارستان اغلب براساس وضعیت اکسیژن رسانی است." "گرچه ممکن است ویروس با علائم مختلفی وجود داشته باشد، اما آنچه باید کسی را به سمت بیمارستان سوق دهد ، اشباع اکسیژن زیر 90 درصد است."

دقت اندازه گیری پالس اکسیمتر چقدر است؟

چایم به Healthline توضیح می دهد که اکثر دستگاه های پالس اکسیمتر خانگی دقت اندازه گیری بالایی را به کاربران ارائه می دهند. اما او هشدار می دهد که دقت قرائت پالس اکسی متری می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد.

چه چیزی روی قرائت پالس اکسی متر تأثیر می گذارد؟

لاک ناخن

حنا ناخن

شکستگی ناخن دست

ژل یا اکریلیک ناخن

و در بعضی مواقع کلفت بودن انگشت دست

 

زیتجیان توضیح داد: "لاک ناخن اگر نور را با 660 نانومتر یا 940 نانومتر نور جذب کند، می تواند بر میزان قرائت پالس اکسیمتر تأثیر بگذارد." "این تاثیرگذاری در رنگ های خاص لاک مثل سیاه، سبز و آبی دیده می شود. همچنین ، به خاطر داشته باشید که ناخن های اکریلیک مصنوعی نیز ممکن است بر دقت قرائت پالس اکسی متر تأثیر بگذارند. "

 

علاوه بر این، موارد زیر هم می تواند بر دقت اندازه گیری تاثیر گذار باشد:

کم خونی

فشار خون پایین

پوست با رنگدانه بیشتر

دمای پایین بدن

رنگ های داخل عروقی ، که در بیمارستان برای آزمایش های خاص استفاده می شود

چن توضیح داد: "پوست تیره و رنگ های داخل عروقی در خون باعث می شود سنسور در خواندن سطح اکسیژن به مشکل بربخورد، زیرا تیرگی رنگ پوست خواندن درصد اکسیژن خون را دشوار می کند."

 

"فشار خون پایین به معنای حجم کم خون است و کم خونی به معنی سلول های خونی کمتر است که باعث می شود لیزر پالس اکسیمتر برای تشخیص داده ها سخت تر شود. به همین ترتیب ، دمای پایین بدن همچنین باعث انقباض رگ های خونی می شود و دقت اندازه گیری را پایین می آورد. ”

 

منبع: https://www.healthline.com/health/best-pulse-oximeter#accuracy

تجهیزات پزشکی نبض حیات با ارائه کاربردی توضیحات در مورد کیفیت مناسب محصولات در اعتماد سازی پیشگام می باشد.

پالس اکسیمترها برای استفاده در خانه چیز جدیدی نیستند، اما همچنان که COVID-19 سلامت و ایمنی انسان را در اولویت اصلی خود قرار می دهد، افراد بیشتری به دنبال راه هایی برای مدیریت سلامتی خود و خانواده خود هستند.